Kategoriler

Siyez Bulguru

Türkiye’de ve diğer birkaç ülkede yetiştiği bilinen siyez, son zamanlarda oldukça dikkat çeken besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer buğday çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu bilinen siyez buğdayı, organik ürünler arasında oldukça popüler olmuştur. Ülkemizde Kaplıca buğdayı olarak da bilinen siyez, ağırlıklı olarak Kastamonu’da yetiştirilmektedir. Yurtdışında ise Fransa, Fas ve Yugoslavya gibi ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir.

Siyez buğdayının genetiğinin değiştirilememesi veya değiştirilmemiş olması, organik olmasında katkısı bulunan bir unsurdur. İçerisinde bulunan lif yapısı ve besin değeri sebebiyle yoğun bir şekilde talep görmektedir. Beyaz una nazaran daha az gluten içerdiği ve glutensiz besinleri tercih edenlerin listesinde olduğu bilinmektedir. Türkiye’de korunması ilan edilen bu buğday, en doğal buğday türü olarak biliniyor. Zamanla siyez buğdayına yönelik artan talep siyez unu için de aynı artışa sebep olmuştur. Siyez unu ile ekmek ve hamurişi yapımı yaygınlaşmıştır. 10 bin yıllık tarihi ile siyez buğdayı, 14 kromozoma sahiptir. Siyez unu ise taş değirmenlerde siyez buğdayının öğütülmesi ile yapılmaktadır.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir?

Besin değeri yönünden birçok vitamini içerisinde bulundurmaktadır. Günümüzde şeker hastalıklarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle insülin direnci ve diyabet gibi rahatsızlıklara sahip kişiler için idealdir. İçerisinde oldukça düşük miktarda glisemik bulunur ve sağlık için birçok faydası bulunur. Radyasyona karşı dayanıklı olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleri dolayısıyla hem beyin hem de sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Kolesterol içermemesi sebebiyle tercih edilebilir. Anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir. Çeşitli kanser türlerine karşı önleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. İçerdiği zengin lif dolayısıyla kabızlığa ve hazımsızlığa iyi gelir. Kan şekerini stabil tutmaya yardımcı olur. Pirinç yemek yerine siyez buğdayı tercih edilebilir. Hamile ve emziren anneler, siyez unu veya siyez buğdayı ile hazırlanan besinleri tercih edebilir. Böylece emzirme ve hamilelik döneminde, protein ve mineral eksikliklerini rahatlıkla giderebilirler. Alerjik rahatsızlıkları olanlar için rahatlıkla tüketilebilir ve glutensiz olması sebebiyle tercih edilebilir. Siyez ununa çeşitli organik marketlerden ulaşabilirsiniz.