Kategoriler
Sağa kaydır

​Yüz Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

By Canan Şahin 17 Kasım 2018 1 Gösterim Yorum yok

Vücudumuzun en fazla dikkat ettiğimiz ve en çok ön planda olan bölgesi yüz, güzelliğin ve çekici bir görünümün kilit noktasıdır. Çoğunluğu kadınlardan ve azınlığı erkeklerden oluşan birçok insan, cildinin pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olmasını ister. Yüz bakımı için birçok yöntem bulunur. Yüz maskesi, cilt ve yüz bakımı için uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Yüzünüz için hazır ve kimyasal ürünleri tercih edebileceğiniz gibi doğal yüz maskesi de tercih edebilirsiniz. Dilerseniz evde kendiniz maske hazırlayabilir ve cilt güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

Aralıklarla uygulayacağınız yüz maskeleri, cildinizin canlı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, cilt problemlerine karşı da oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Uygulayacağınız yüz maskesini seçerek ilk adımı atabilirsiniz. Sadece cildinizin güzel gözükmesi için değil, sağlıklı bir yaşam için de cilt bakımı gereklidir. Güneşin ve soğuğun verdiği zararlı etkilerden kurtulmak için doğal bir nemlendiriciden yararlanabilirsiniz.

Ek Gıda Takviyeleri Nedir?

By Canan Şahin 16 Kasım 2018 0 Gösterim Yorum yok

Bazı araştırma sonuçları ortaya koyuyor ki insanların büyük çoğunluğu fast food ürünlerini ya tüketmeyi sevdiği ya da yemek hazırlayacak zaman olmadığı için tercih ediyor. İş hayatının kazandırmış olduğu alışkanlıklar veya daha çok dışarıda geçirilen zaman fast food ürünlerine rağbeti arttırmıştır. İnsan sağlığı içinse bu oran pek parlak değildir. Tüketilen fast food ürünleri, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmasını engelliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önünü tıkadığı gibi obezitenin de kapılarını aralıyor. Günümüzde isteyerek veya istemeyerek fast food ürünlerini mecburen tüketiyoruz. Bu gıda ürünlerini tüketmeyi azaltmak bir seçenek olsa da, yine de yeterli etkiyi yaratmayabilir. Bu noktada ise devreye gıda takviyesi dediğimiz ürünler giriyor. Gıda takviyesi, fast food tüketiminin veya sigara gibi zararlı alışkanlıkların olumsuz etkilerini ortada kaldırmaya yardımcı olan besinlerdir. Bu beslenme alışkanlığından doğan eksiklikleri, gıda takviyeleri ile giderebilir ve daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

Keçiboynuzu ve Harnup Pekmezi Faydaları

By Canan Şahin 15 Kasım 2018 0 Gösterim Yorum yok

Keçi boynuzu ağacı, toprağa dikilmesinden 15 yıl sonra meyve veren bir bitkidir. 15 yıllık süre zarfından sonra keçiboynuzu ağacı, yaklaşık bin kiloya kadar meyve verir. Keçiboynuzunun geçmişte şeker yerine kullanıldığı da bilinmektedir. Günümüzde beyaz şeker üretiminin artmasıyla birlikte keçiboynuzunun bu yöndeki kullanımı azalmıştır. Eskiden daha çok revaçta olan bu bitkiye olan ilgi, zamanla azalsa da, günümüzde sağlık için sıklıkla tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi nedir? Keçiboynuzu pekmezi ise keçiboynuzundan yapılan bir pekmezdir. Evde yapımı oldukça kolaydır. Keçiboynuzu pekmezini evde yapabileceğiniz gibi dışarıdan da hazır bir şekilde temin edebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezini eczanelerden, marketlerden veya online satış platformlarından bulabilirsiniz

​​Siyez Unu ve Siyez Buğdayı Nedir?

By Canan Şahin 14 Kasım 2018 2 Gösterim Yorum yok

Türkiye’de ve diğer birkaç ülkede yetiştiği bilinen siyez, son zamanlarda oldukça dikkat çeken besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer buğday çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu bilinen siyez buğdayı, organik ürünler arasında oldukça popüler olmuştur. Ülkemizde Kaplıca buğdayı olarak da bilinen siyez, ağırlıklı olarak Kastamonu’da yetiştirilmektedir. Yurtdışında ise Fransa, Fas ve Yugoslavya gibi ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir. Siyez buğdayının genetiğinin değiştirilememesi veya değiştirilmemiş olması, organik olmasında katkısı bulunan bir unsurdur. İçerisinde bulunan lif yapısı ve besin değeri sebebiyle yoğun bir şekilde talep görmektedir. Beyaz una nazaran daha az gluten içerdiği ve glutensiz besinleri tercih edenlerin listesinde olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de korunması ilan edilen bu buğday, en doğal buğday türü olarak biliniyor. Zamanla siyez buğdayına yönelik artan talep siyez unu için de aynı artışa sebep olmuştur. Siyez unu ile ekmek ve hamurişi yapımı yaygınlaşmıştır. 10 bin yıllık tarihi ile siyez buğdayı, 14 kromozoma sahiptir. Siyez unu ise taş değirmenlerde siyez buğdayının öğütülmesi ile yapılmaktadır.

​Doğal Besinlerde Bugün: Organik Yumurta

By Canan Şahin 13 Kasım 2018 8 Gösterim Yorum yok

Organik yumurta, aslında organik tavuk kavramından veya organik besinlerden ileri gelen bir kavramdır. Endüstriyel üretimin ve seri üretimin artmasıyla birlikte, organik besinler yerini fabrika üretimi besinlere bırakmıştır. Bazı uzmanlar organik besinlerle, diğer besinlerin bir farkı olmadığını iddia etse de, organik ürünlerin diğer ürünlere nazaran daha fazla faydalı besin içerdiği, vitamin ve mineral bakımından daha zengin olduğu bilinmektedir. Organik tavuk kelimesine tekrar dönülecek olursa, organik tavuk köy tavuğu veya gezen tavuk olarak bilinmektedir. Doğal ortamda yetiştirilen tavuklar, serbest bir dolaşım alanına sahiptir. Organik yumurta dediğimiz kavram da buradan gelmektedir. Son zamanlarda sıklıkla gezen veya yürüyen tavuk yumurtası olarak anılmaktadır. Fabrikasyon tavuk ve yumurta üretiminde çeşitli katkılar yardımıyla tavuklar 45 günde kesime hazır hale gelirken organik tavuklar 80 ila 90 gün arasında kesime hazır hale gelmektedir. Yetiştirilmeleri esnasında herhangi bir kimyasal antibiyotik veya ilaç kullanılmaz.

Arı Sütü Faydaları

By Canan Şahin 6 Kasım 2018 17 Gösterim Yorum yok

İnsan sağlığına ve beslenmesine dair pek çok bilimsel araştırma yapılmış ve bu araştırmaların birçoğu, doğanın kucağından sofralarımıza kadar taşınmıştır. Bu mucizevi ürünlerden bir diğeri ise arı sütüdür. Arı sütü, işçi arıların kraliçe arı için hazırlanan bir sıvıdır. Yapımında binlerce çiçeğin özü rol oynamaktadır. Çiçek polenlerinin yanı sıra, bal özü ve işçi arıların enzimleri de yer almaktadır. Genç işçi arıların kraliçe arı için topladığı bu besin, kraliçe arının diğer arılara kıyasla daha güçlü olmasını ve daha uzun yaşamasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Arı sütü, insan sağlığı için de oldukça faydalı bir besin olarak dikkat çeker.

Arı sütü, genç işçi arıların baş kısımlarında bulunan salgı bezlerinin yardımıyla oluşur. Krem ve beyaz arası bir renge sahiptir. Biraz da soluk bir görünüme sahip olan bu sıvı, ekşi bir tada ve keskin bir kokuya sahiptir. Arı sütünün içeriğinin büyük bir çoğunluğu sudan geri kalan kısmı ise protein, şeker, yağ vitamin ve çeşitli minerallerden oluşmaktadır.

Arı sütü, su veya meyve suyu ile sulandırılarak tüketilebilir. Her sabah kahvaltılarda tüketebileceğiniz bu besin, küçük miktarlarda alınmalıdır. Arı sütünün insan sağlığına sağladığı faydalar:

 • A ve B vitaminleri, folik asit, C,D,E ve K vitaminleri yönünden zenginliği ile bilinmektedir.
 • Arı sütünün içerisinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birçok mineral yer almaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin bir şekilde rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

By Canan Şahin 5 Kasım 2018 26 Gösterim Yorum yok

Hindistan cevizi yağı, doğanın insanlara sunmuş olduğu mucizevi ürünlerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Yaygın bir kullanım alanına sahip olan Hindistan cevizi yağı, sağladığı faydalar ile dikkat çekmektedir. Özellikle cilt bakımında gözle görülür etkilere sahip olduğu söylenebilir. Uzmanlara göre, Hindistan cevizi yağı içerisinde, yüksek miktarda doymuş yağ bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağının elde edilmesi ise meyvenin beyaz kısmının kurutulması ve soğuk sıkım yönteminin uygulanması ile sağlanır. Bütün ciltler için uygun olduğu uzman tavsiyelerince sabitlenmiştir. Cilt ve saç bakımında sıklıkla tercih edilen Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

​Kaya Tuzu Ne İşe Yarar?

By Canan Şahin 3 Kasım 2018 17 Gösterim Yorum yok

Kaya tuzu, tuzun işlenmemiş haline verilen isimdir. İçerdiği mineral sayısı sebebiyle oldukça faydalı olarak görülmektedir. İçerisinde 84 tane mineral saklıdır. İnsan sağlığı için oldukça gerekli olduğu bilinen kaya tuzu, rafine tuzların aksine anti-ödem özelliğine sahiptir. Kaya tuzunun, sofra tuzuna nazaran daha az tercih edilmesinin sebebi ise daha zor karışmasıdır. Geçmişte daha kaliteli kaya tuzlarına erişmek mümkün iken günümüzde deniz kirliliği bunu zorlaştırmaktadır. Kaya tuzu sadece bir katkı maddesi olarak değil farklı amaçlarda kullanıldığında da olumlu etkiler yaratmaktadır. Kaya tuzunun faydaları;


 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir ve vücudu daha dirençli kılmaktadır.
 • Ruh hali değişikliklerine ve mevsimsel geçişlere karşı faydalıdır.
 • Stresin olumsuz etkilerine karşı faydalıdır.
 • Sindirim problemlerine karşı faydalıdır ve bağırsak problemlerine karşı yardımcı olur.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu vücudun daha dingin olmasını sağlar.
 • Rafine tuzlara nazaran daha mineralleri ve vitaminleri içerisinde bulundurur.
 • Radyasyon emici özelliği ile az zararlı etkisi bulunur.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Ağrılara karşı faydalı olduğu ve romatizma rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.
 • Dişlerin beyazlatılması için kullanıldığı bilinmektedir.
 • Yaşlanmaya karşı etkili olduğu bilinmektedir.
 • Uykusuzluğa karşı faydalıdır ve uyku düzeni sağlamaktadır.

Kaya Tuzu Kullanım Alanları

Kaya tuzu, bir besin maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra, farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Örneğin; kaya tuzu lambası altında doğal aydınlatıcılar bulunmaktadır. Bir diğer adı tuz lambası olan bu lambalar, pozitif etkileri ile dikkat çekmektedir. 2. Dünya Savaşı’nda askerlerin kendilerini daha iyi hissetmek ve nefes alma problemlerinin üstesinden gelmek için tuz mağaralarında saklandıkları bilinmektedir. Günümüzde de tuz mağaraları birer sağlık oteli olarak dahi görülebilmektedir.

Kaya Tuzu Lambası

Kaya tuzu lambası, organik olması ile ve insanın içini açan atmosferi ile hayatımızda yer edinmiştir. Günümüz elektronik cihazlarının yaydığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmada yardımcı olmaktadır. Kaya tuzu lambası, etrafa yaydığı negatif iyonlar ile pozitif iyonları absorbe etmektedir. Böylece, şehir yaşamının içine çeken yapay dünyasından uzaklaşmak bir nebze de olsa mümkün olmaktadır. Kent yaşamının olumsuz etkilerinden kaya tuzu lambası ile arınılabilir ve doğayla bütünleşmiş hissedilebilir.

​Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

By Canan Şahin 2 Kasım 2018 31 Gösterim Yorum yok

Diş sağlığı, diğer bütün sağlık problemleri kadar hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok hastalığın diş sağlığı rahatsızlıkları sebebiyle tetiklenebileceğini biliyor muydunuz?

Diş sağlığı iyi bir gülümsemenin yanı sıra, sağlıklı bir yaşamın da anahtarıdır. Diş sağlığını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Yaşam tarzınız veya alışkanlıklarınızın bile diş sağlığınız üzerinde etkilidir. Sigara, alkol veya ağız bakımının düzenli olarak ağız bakımı yapmamak gibi birçok sebep sıralanabilir. Ağız ve diş hastalıkları, sağlık problemlerine ek olarak güzel bir gülümsemenin de gölgesidir. Güzel bir gülümsemeye veya bembeyaz dişlere sahip olmaksa o kadar zor değil. Diş beyazlatma yöntemleri ile hem diş sağlığınızı koruyabilir hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmanın Yolları

By Zeynep Önsoy 31 Ekim 2018 17 Gösterim Yorum yok


· Saçınızı düzenli kestirin.

· Saçınızı tararken dikkatli olun.

· Şampuanınızı sık sık değiştirin.

· Saç şekillendirici kullanmayın.

· Bitkisel yağlardan yararlanın.

Zeytinyağı

Ham zeytinyağı saçınız için bir mucizedir. Zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapmak saç diplerinizi besler ve kan dolaşımınızı hızlandırır. Zeytinyağı özellikle E vitamini bakımından çok zengindir. Saçınıza masaj yaparak uyguladığınız zeytinyağının bir saat saçınızda kalmasına dikkat edin. Duş bonesi ile saçlarınızı kapatarak bekleyin. Bir saat sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Haftada 2 kere bu şekilde uygulama yapabilirsiniz.

Badem Yağı

A vitamini B, K ve E vitamini, magnezyum, çinko ve kalsiyum bakımından son derece zengin olan badem yağı saçların çabuk uzamasını sağlar. Banyo yapmadan önce saç diplerinize masaj yaparak badem yağını yedirin ve duş bonesiyle saçınızı kapatarak 1 saat bekleyin. Bir saatin sonunda ılık su ve şampuanınızla birlikte saçınızı yıkayın.

Lavanta Yağı

Saç derisinin beslenmesine faydalı olan lavanta yağı, saçların uzamasına katkı sağlarken bir yandan da yeni saçların oluşumunu destekler. Lavanta yağını uygularken mutlaka zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile seyreltin.

Argan Yağı

Argan yağı A, C ve E vitaminleri içerir, omega 9 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından da zengindir. Saçın hızlı uzamasına katkı sağlar aynı zamanda birçok faydası bulunur. Hindistan cevizi yağı İnce telli saçları canlandırır ve gürleştirir. Hindistan cevizi yağı saçları besleyerek sağlıklı olmasını sağlar. Katı halde olan Hindistan cevizi yağını avucunuzda ısıtın. Bir iki saat aralığında saçınızda bekletin. Ardından ılık su ile yıkayarak saçlarınızı arındırın.

​Yüz Maskesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

By Canan Şahin 17 Kasım 2018 1 Gösterim Yorum yok

Vücudumuzun en fazla dikkat ettiğimiz ve en çok ön planda olan bölgesi yüz, güzelliğin ve çekici bir görünümün kilit noktasıdır. Çoğunluğu kadınlardan ve azınlığı erkeklerden oluşan birçok insan, cildinin pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olmasını ister. Yüz bakımı için birçok yöntem bulunur. Yüz maskesi, cilt ve yüz bakımı için uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Yüzünüz için hazır ve kimyasal ürünleri tercih edebileceğiniz gibi doğal yüz maskesi de tercih edebilirsiniz. Dilerseniz evde kendiniz maske hazırlayabilir ve cilt güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

Aralıklarla uygulayacağınız yüz maskeleri, cildinizin canlı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, cilt problemlerine karşı da oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Uygulayacağınız yüz maskesini seçerek ilk adımı atabilirsiniz. Sadece cildinizin güzel gözükmesi için değil, sağlıklı bir yaşam için de cilt bakımı gereklidir. Güneşin ve soğuğun verdiği zararlı etkilerden kurtulmak için doğal bir nemlendiriciden yararlanabilirsiniz.

Ek Gıda Takviyeleri Nedir?

By Canan Şahin 16 Kasım 2018 0 Gösterim Yorum yok

Bazı araştırma sonuçları ortaya koyuyor ki insanların büyük çoğunluğu fast food ürünlerini ya tüketmeyi sevdiği ya da yemek hazırlayacak zaman olmadığı için tercih ediyor. İş hayatının kazandırmış olduğu alışkanlıklar veya daha çok dışarıda geçirilen zaman fast food ürünlerine rağbeti arttırmıştır. İnsan sağlığı içinse bu oran pek parlak değildir. Tüketilen fast food ürünleri, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmasını engelliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önünü tıkadığı gibi obezitenin de kapılarını aralıyor. Günümüzde isteyerek veya istemeyerek fast food ürünlerini mecburen tüketiyoruz. Bu gıda ürünlerini tüketmeyi azaltmak bir seçenek olsa da, yine de yeterli etkiyi yaratmayabilir. Bu noktada ise devreye gıda takviyesi dediğimiz ürünler giriyor. Gıda takviyesi, fast food tüketiminin veya sigara gibi zararlı alışkanlıkların olumsuz etkilerini ortada kaldırmaya yardımcı olan besinlerdir. Bu beslenme alışkanlığından doğan eksiklikleri, gıda takviyeleri ile giderebilir ve daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

Keçiboynuzu ve Harnup Pekmezi Faydaları

By Canan Şahin 15 Kasım 2018 0 Gösterim Yorum yok

Keçi boynuzu ağacı, toprağa dikilmesinden 15 yıl sonra meyve veren bir bitkidir. 15 yıllık süre zarfından sonra keçiboynuzu ağacı, yaklaşık bin kiloya kadar meyve verir. Keçiboynuzunun geçmişte şeker yerine kullanıldığı da bilinmektedir. Günümüzde beyaz şeker üretiminin artmasıyla birlikte keçiboynuzunun bu yöndeki kullanımı azalmıştır. Eskiden daha çok revaçta olan bu bitkiye olan ilgi, zamanla azalsa da, günümüzde sağlık için sıklıkla tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi nedir? Keçiboynuzu pekmezi ise keçiboynuzundan yapılan bir pekmezdir. Evde yapımı oldukça kolaydır. Keçiboynuzu pekmezini evde yapabileceğiniz gibi dışarıdan da hazır bir şekilde temin edebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezini eczanelerden, marketlerden veya online satış platformlarından bulabilirsiniz

​​Siyez Unu ve Siyez Buğdayı Nedir?

By Canan Şahin 14 Kasım 2018 2 Gösterim Yorum yok

Türkiye’de ve diğer birkaç ülkede yetiştiği bilinen siyez, son zamanlarda oldukça dikkat çeken besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer buğday çeşitlerine göre daha dayanıklı olduğu bilinen siyez buğdayı, organik ürünler arasında oldukça popüler olmuştur. Ülkemizde Kaplıca buğdayı olarak da bilinen siyez, ağırlıklı olarak Kastamonu’da yetiştirilmektedir. Yurtdışında ise Fransa, Fas ve Yugoslavya gibi ülkelerde yetiştirildiği bilinmektedir. Siyez buğdayının genetiğinin değiştirilememesi veya değiştirilmemiş olması, organik olmasında katkısı bulunan bir unsurdur. İçerisinde bulunan lif yapısı ve besin değeri sebebiyle yoğun bir şekilde talep görmektedir. Beyaz una nazaran daha az gluten içerdiği ve glutensiz besinleri tercih edenlerin listesinde olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de korunması ilan edilen bu buğday, en doğal buğday türü olarak biliniyor. Zamanla siyez buğdayına yönelik artan talep siyez unu için de aynı artışa sebep olmuştur. Siyez unu ile ekmek ve hamurişi yapımı yaygınlaşmıştır. 10 bin yıllık tarihi ile siyez buğdayı, 14 kromozoma sahiptir. Siyez unu ise taş değirmenlerde siyez buğdayının öğütülmesi ile yapılmaktadır.

​Doğal Besinlerde Bugün: Organik Yumurta

By Canan Şahin 13 Kasım 2018 8 Gösterim Yorum yok

Organik yumurta, aslında organik tavuk kavramından veya organik besinlerden ileri gelen bir kavramdır. Endüstriyel üretimin ve seri üretimin artmasıyla birlikte, organik besinler yerini fabrika üretimi besinlere bırakmıştır. Bazı uzmanlar organik besinlerle, diğer besinlerin bir farkı olmadığını iddia etse de, organik ürünlerin diğer ürünlere nazaran daha fazla faydalı besin içerdiği, vitamin ve mineral bakımından daha zengin olduğu bilinmektedir. Organik tavuk kelimesine tekrar dönülecek olursa, organik tavuk köy tavuğu veya gezen tavuk olarak bilinmektedir. Doğal ortamda yetiştirilen tavuklar, serbest bir dolaşım alanına sahiptir. Organik yumurta dediğimiz kavram da buradan gelmektedir. Son zamanlarda sıklıkla gezen veya yürüyen tavuk yumurtası olarak anılmaktadır. Fabrikasyon tavuk ve yumurta üretiminde çeşitli katkılar yardımıyla tavuklar 45 günde kesime hazır hale gelirken organik tavuklar 80 ila 90 gün arasında kesime hazır hale gelmektedir. Yetiştirilmeleri esnasında herhangi bir kimyasal antibiyotik veya ilaç kullanılmaz.

Arı Sütü Faydaları

By Canan Şahin 6 Kasım 2018 17 Gösterim Yorum yok

İnsan sağlığına ve beslenmesine dair pek çok bilimsel araştırma yapılmış ve bu araştırmaların birçoğu, doğanın kucağından sofralarımıza kadar taşınmıştır. Bu mucizevi ürünlerden bir diğeri ise arı sütüdür. Arı sütü, işçi arıların kraliçe arı için hazırlanan bir sıvıdır. Yapımında binlerce çiçeğin özü rol oynamaktadır. Çiçek polenlerinin yanı sıra, bal özü ve işçi arıların enzimleri de yer almaktadır. Genç işçi arıların kraliçe arı için topladığı bu besin, kraliçe arının diğer arılara kıyasla daha güçlü olmasını ve daha uzun yaşamasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Arı sütü, insan sağlığı için de oldukça faydalı bir besin olarak dikkat çeker.

Arı sütü, genç işçi arıların baş kısımlarında bulunan salgı bezlerinin yardımıyla oluşur. Krem ve beyaz arası bir renge sahiptir. Biraz da soluk bir görünüme sahip olan bu sıvı, ekşi bir tada ve keskin bir kokuya sahiptir. Arı sütünün içeriğinin büyük bir çoğunluğu sudan geri kalan kısmı ise protein, şeker, yağ vitamin ve çeşitli minerallerden oluşmaktadır.

Arı sütü, su veya meyve suyu ile sulandırılarak tüketilebilir. Her sabah kahvaltılarda tüketebileceğiniz bu besin, küçük miktarlarda alınmalıdır. Arı sütünün insan sağlığına sağladığı faydalar:

 • A ve B vitaminleri, folik asit, C,D,E ve K vitaminleri yönünden zenginliği ile bilinmektedir.
 • Arı sütünün içerisinde magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birçok mineral yer almaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkin bir şekilde rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

By Canan Şahin 5 Kasım 2018 26 Gösterim Yorum yok

Hindistan cevizi yağı, doğanın insanlara sunmuş olduğu mucizevi ürünlerden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Yaygın bir kullanım alanına sahip olan Hindistan cevizi yağı, sağladığı faydalar ile dikkat çekmektedir. Özellikle cilt bakımında gözle görülür etkilere sahip olduğu söylenebilir. Uzmanlara göre, Hindistan cevizi yağı içerisinde, yüksek miktarda doymuş yağ bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağının elde edilmesi ise meyvenin beyaz kısmının kurutulması ve soğuk sıkım yönteminin uygulanması ile sağlanır. Bütün ciltler için uygun olduğu uzman tavsiyelerince sabitlenmiştir. Cilt ve saç bakımında sıklıkla tercih edilen Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir?

​Kaya Tuzu Ne İşe Yarar?

By Canan Şahin 3 Kasım 2018 17 Gösterim Yorum yok

Kaya tuzu, tuzun işlenmemiş haline verilen isimdir. İçerdiği mineral sayısı sebebiyle oldukça faydalı olarak görülmektedir. İçerisinde 84 tane mineral saklıdır. İnsan sağlığı için oldukça gerekli olduğu bilinen kaya tuzu, rafine tuzların aksine anti-ödem özelliğine sahiptir. Kaya tuzunun, sofra tuzuna nazaran daha az tercih edilmesinin sebebi ise daha zor karışmasıdır. Geçmişte daha kaliteli kaya tuzlarına erişmek mümkün iken günümüzde deniz kirliliği bunu zorlaştırmaktadır. Kaya tuzu sadece bir katkı maddesi olarak değil farklı amaçlarda kullanıldığında da olumlu etkiler yaratmaktadır. Kaya tuzunun faydaları;


 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir ve vücudu daha dirençli kılmaktadır.
 • Ruh hali değişikliklerine ve mevsimsel geçişlere karşı faydalıdır.
 • Stresin olumsuz etkilerine karşı faydalıdır.
 • Sindirim problemlerine karşı faydalıdır ve bağırsak problemlerine karşı yardımcı olur.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu vücudun daha dingin olmasını sağlar.
 • Rafine tuzlara nazaran daha mineralleri ve vitaminleri içerisinde bulundurur.
 • Radyasyon emici özelliği ile az zararlı etkisi bulunur.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Ağrılara karşı faydalı olduğu ve romatizma rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.
 • Dişlerin beyazlatılması için kullanıldığı bilinmektedir.
 • Yaşlanmaya karşı etkili olduğu bilinmektedir.
 • Uykusuzluğa karşı faydalıdır ve uyku düzeni sağlamaktadır.

Kaya Tuzu Kullanım Alanları

Kaya tuzu, bir besin maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra, farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Örneğin; kaya tuzu lambası altında doğal aydınlatıcılar bulunmaktadır. Bir diğer adı tuz lambası olan bu lambalar, pozitif etkileri ile dikkat çekmektedir. 2. Dünya Savaşı’nda askerlerin kendilerini daha iyi hissetmek ve nefes alma problemlerinin üstesinden gelmek için tuz mağaralarında saklandıkları bilinmektedir. Günümüzde de tuz mağaraları birer sağlık oteli olarak dahi görülebilmektedir.

Kaya Tuzu Lambası

Kaya tuzu lambası, organik olması ile ve insanın içini açan atmosferi ile hayatımızda yer edinmiştir. Günümüz elektronik cihazlarının yaydığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmada yardımcı olmaktadır. Kaya tuzu lambası, etrafa yaydığı negatif iyonlar ile pozitif iyonları absorbe etmektedir. Böylece, şehir yaşamının içine çeken yapay dünyasından uzaklaşmak bir nebze de olsa mümkün olmaktadır. Kent yaşamının olumsuz etkilerinden kaya tuzu lambası ile arınılabilir ve doğayla bütünleşmiş hissedilebilir.

​Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

By Canan Şahin 2 Kasım 2018 31 Gösterim Yorum yok

Diş sağlığı, diğer bütün sağlık problemleri kadar hassas bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok hastalığın diş sağlığı rahatsızlıkları sebebiyle tetiklenebileceğini biliyor muydunuz?

Diş sağlığı iyi bir gülümsemenin yanı sıra, sağlıklı bir yaşamın da anahtarıdır. Diş sağlığını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Yaşam tarzınız veya alışkanlıklarınızın bile diş sağlığınız üzerinde etkilidir. Sigara, alkol veya ağız bakımının düzenli olarak ağız bakımı yapmamak gibi birçok sebep sıralanabilir. Ağız ve diş hastalıkları, sağlık problemlerine ek olarak güzel bir gülümsemenin de gölgesidir. Güzel bir gülümsemeye veya bembeyaz dişlere sahip olmaksa o kadar zor değil. Diş beyazlatma yöntemleri ile hem diş sağlığınızı koruyabilir hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmanın Yolları

By Zeynep Önsoy 31 Ekim 2018 17 Gösterim Yorum yok


· Saçınızı düzenli kestirin.

· Saçınızı tararken dikkatli olun.

· Şampuanınızı sık sık değiştirin.

· Saç şekillendirici kullanmayın.

· Bitkisel yağlardan yararlanın.

Zeytinyağı

Ham zeytinyağı saçınız için bir mucizedir. Zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapmak saç diplerinizi besler ve kan dolaşımınızı hızlandırır. Zeytinyağı özellikle E vitamini bakımından çok zengindir. Saçınıza masaj yaparak uyguladığınız zeytinyağının bir saat saçınızda kalmasına dikkat edin. Duş bonesi ile saçlarınızı kapatarak bekleyin. Bir saat sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Haftada 2 kere bu şekilde uygulama yapabilirsiniz.

Badem Yağı

A vitamini B, K ve E vitamini, magnezyum, çinko ve kalsiyum bakımından son derece zengin olan badem yağı saçların çabuk uzamasını sağlar. Banyo yapmadan önce saç diplerinize masaj yaparak badem yağını yedirin ve duş bonesiyle saçınızı kapatarak 1 saat bekleyin. Bir saatin sonunda ılık su ve şampuanınızla birlikte saçınızı yıkayın.

Lavanta Yağı

Saç derisinin beslenmesine faydalı olan lavanta yağı, saçların uzamasına katkı sağlarken bir yandan da yeni saçların oluşumunu destekler. Lavanta yağını uygularken mutlaka zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile seyreltin.

Argan Yağı

Argan yağı A, C ve E vitaminleri içerir, omega 9 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından da zengindir. Saçın hızlı uzamasına katkı sağlar aynı zamanda birçok faydası bulunur. Hindistan cevizi yağı İnce telli saçları canlandırır ve gürleştirir. Hindistan cevizi yağı saçları besleyerek sağlıklı olmasını sağlar. Katı halde olan Hindistan cevizi yağını avucunuzda ısıtın. Bir iki saat aralığında saçınızda bekletin. Ardından ılık su ile yıkayarak saçlarınızı arındırın.