Kategoriler
Seçenek Daralt

Alışveriş Seçenekleri

Mağaza
 1. Serente Organik
 2. Şifaniyetine
Ürün Türü
 1. Çamaşır Suyu
 2. Çok amaçlı Temizleyici
 3. Deterjan
 4. Kireç Çözücü
 5. Leke Çıkarıcı
 6. Mutfak Temizleyici
 7. Sıvı Deterjan
 8. Temizleme Sütü
 9. Temizleyici
 10. Tümünü Göster (14)
Marka
 1. Friendly Organic
 2. Moms Green
 3. Seventh Generation
Fiyat
 • TL13 TL41

Genel Temizlik

Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Temizlik, çok uzak bir tarihin faaliyeti olarak düşünülse de aslında bundan yaklaşık 7000 yıl önce ortaya çıkan bir kavramdır. Antikçağ’ın insanları ruhsal olarak kirlendiklerinde, fiziksel olarak kirlenmenin de bu durumla ilişkili olduğunu düşünmüşlerdir. Bu sebeple ruhsal kirlenmeden arınmak isteyen insanlar, fiziksel temizliklerine önem vermeye ve arınmaya çalışmışlardır. Yıkanmaya, temiz giysiler giymeye ve güzel kokmaya önem göstermişlerdir. Bunu yaşam alanlarında da uygulamaya başlamışlardır. Geçmiş zamanda ruhsal arınmanın bir parçası olan temizlik, bugün hijyenik ve sağlıklı bir ortamın oluşması için kesin olarak gerekli kılınan bir durumdur. Yaşam alanlarımızda kir ve pislikten çeşitli temizlik malzemeleri aracılığıyla arınarak hijyenik bir ortam oluşturulması sağlanmaktadır. Bugün sağlıklı bireysel olmanın büyük bir bölümü de temiz bir ortamda yaşamanın vermiş olduğu güvenceden kaynaklanmaktadır. Peki, sağlıklı bir yaşamın parçası olan temizlik malzemeleri nelerdir?

Günümüzde birçok temizlik markası ürettiği ürünler ile dikkat çekmektedir. Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, yer temizleme sıvıları, tuvalet temizleme sıvıları, çamaşır yumuşatıcıları, leke çıkarıcılar, cam temizleyiciler, yüzey temizleyiciler ve daha birçoğu…


Organik Temizlik Malzemeleri


Hijyenin sağlık için önemli bir unsur olduğu biliniyor fakat hijyen için kendimize daha çok zarar veriyor olabilir miyiz? Bugün market raflarında yerini alan temizlik malzemeleri, içerdikleri kimyasallar ile adeta zehir kutularına dönüşebilmektedir. İnsan sağlığına etkilerinin yanı sıra çevreye verdikleri zarar da başka bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Zarar gören çevrenin olumsuzlukları ise yine dönüp dolaşıp bizi bulmakta ve hijyen adı altında iki katı zararla karşılaşabilmekteyiz. Özellikle bebeklerin ve çocukların minik bedenlerinin karşılaşabileceği zararlara karşı organik temizlik malzemeleri, kimyasallardan uzak bir temizliğin kapılarını aralamaktadır. Kimyasallardan uzak bu temizlik malzemeleri ile daha sağlıklı bir yaşam düşünebilirsiniz. Organik temizlik malzemeleri kullanmak size birçok fayda sağlayacaktır. Öncelikle, cildinizle temas eden bu ürünler cildinizi tahriş etmez. Bebeklerinizin ve çocuklarınızın hassas ciltleri için endişelenmek zorunda kalmazsınız. Çamaşır suyu ile temizlediğiniz bir ortamda soluduğunuz kimyasallar, solunum yolunuza zarar verebilir. Kullanacağınız organik temizlik malzemeleri ile bunun önüne geçebilirsiniz. Çevreye zarar vermemeleri sebebi ile de organik temizlik malzemeleri, çağın popüler hijyenik ürünleri arasında yerini edinmektedir. Ayrıca, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara sahip olanlar için bu ürünleri tercih etmek, olası rahatsızlıkların tetiklenmesini engellemektedir.


Temizlik Malzemeleri Bileşenleri


Standart temizlik malzemeleri bileşenleri birçok kimyasala ev sahipliği yapar. En basitinden çamaşır suyunda sodyum hipoklorit bulunmaktadır. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız sabunların içerisinde ise yağ asitlerinin alkali tuzları bulunmaktadır. Kir sökücü özellikleriyle temizlik malzemelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan deterjanların içerisinde petrol ve türevleri yer almaktadır. Organik temizlik malzemeleri ise daha doğal ürünler kullanılarak üretilmektedir. Organik temizlik malzemelerinin yapımında bitkiler kullanılmaktadır. Ayrıca, koku maddesi içermemesi sebebiyle alerjik rahatsızlıklar da tetiklenmemiş olmaktadır. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler dahi rahatlıkla bu ürünleri tercih edebilmektedir.