Kategoriler
Seçenek Daralt

Alışveriş Seçenekleri

Mağaza
 1. Doğal Çubuk Turşusu
 2. Kaynarca Baharat
 3. Serente Organik
 4. Şifaniyetine
Ürün Türü
 1. Bal
 2. Dut Pekmezi
 3. Fındık Kreması
 4. Helva
 5. Keçiboynuzu Özü
 6. Keçiboynuzu Özü
 7. Pekmez
 8. Tahin
Marka
 1. Aksu Vital
 2. Eğriçayır
 3. Ekoloji Market
 4. Lokman Sena Sultan
 5. MecitEfendi
 6. Ots Organik
Fiyat
 • TL15 TL85

Pekmez

Keçi boynuzu ağacı, toprağa dikilmesinden 15 yıl sonra meyve veren bir bitkidir. 15 yıllık süre zarfından sonra keçiboynuzu ağacı, yaklaşık bin kiloya kadar meyve verir. Keçiboynuzunun geçmişte şeker yerine kullanıldığı da bilinmektedir. Günümüzde beyaz şeker üretiminin artmasıyla birlikte keçiboynuzunun bu yöndeki kullanımı azalmıştır. Eskiden daha çok revaçta olan bu bitkiye olan ilgi, zamanla azalsa da, günümüzde sağlık için sıklıkla tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi nedir?

Keçiboynuzu pekmezi ise keçiboynuzundan yapılan bir pekmezdir. Evde yapımı oldukça kolaydır. Keçiboynuzu pekmezini evde yapabileceğiniz gibi dışarıdan da hazır bir şekilde temin edebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezini eczanelerden, marketlerden veya online satış platformlarından bulabilirsiniz. Keçi boynuzu faydaları: Sütün üç katı kalsiyuma sahip olması sebebiyle çocukların gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. İçerisinde yüksek miktarda şeker olmasına karşın kalori miktarı çok fazla değildir. Akciğer rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Bolca mineral ve vitamin içermesi sebebiyle önemli bir besin kaynağıdır. Astım gibi rahatsızlıklara karşı direnci arttırır. Bağışıklık sistemini koruyucu etkileri bulunmaktadır. Çok iyi bir balgam söktürücüdür. Sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir. İltihap tedavisinde kullanılır ve antiseptik özelliği ile bilinir. Öksürüğü ve alerjik rahatsızlıkları önlemede yardımcı olmaktadır. Toksinlerden kurtulmak için oldukça etkili bir antioksidan özelliği taşır. Hafızayı güçlendirir ve beyin sağlığını korur. Hazımsızlık problemlerine karşı iyi gelir. Kişiye zindelik ve enerji verir. Gün boyu canlı hissetmeye yardımcı olur. Sperm üretimini arttırdığı ve cinsel sağlığı güçlendirdiği bilinmektedir. Uyku problemlerine karşı etkilidir. Uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur. İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Harnup Özü Nedir?

Keçi boynuzu özü, keçiboynuzu bitkisinin (meyvesinin) çeşitli süreçlerden geçerek sıvı ve konsantre hale getirilmiş halidir. Bu özün yapılmasında herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz ve %100 organik bir besindir. Keçi boynuzu pekmezinden farkı ise pekmez gibi kaynatılmadığı için besin kaybının daha az olduğu öne sürülmektedir. Kokusunun ve tadının pekmezden farklı olduğu belirtilmektedir. Sadece sağlıklı bir besin olması sebebiyle değil, reçel veya bal gibi besinlerin yerine de kullanılmaktadır.